Na nabídku

Maggie Reilly


Jedna skotská zpěvačka. Českému posluchači její jméno asi houby řekne, ale ty mladší mohu odkázat na chorvatskou Karmu a (personal dislike) Cascadu. Starším asi něco řekne Mike Oldfield (možná). Začíná svítat? Ne? Tak u Karmy si pusťte Sedam dana (u Zemana) a vedle si projeďte hitovky Cascady. Měli byste se veli záhy potkat u jedné písničky. Teď chvilka hledání na videoserveru a ano - je od Maggie Reilly. Pro změnu si najděte Mika Oldfielda. Jedna z jeho písní byla opravdu hitovka a nemálo starších by si mělo vzpomenout. A kdo ji zpívá? Zase... No, je čas se poohlédnout po dalších kouskách.

Ne pro každého je styl, který ona interpretuje. Na druhou stranu mohu napsat, že má docela slušný nos na kvalitní písničky. Osobně bych je doporučil zamilovaným párům nebo někomu, kdo je schopen si v dnešní době dát pořádnou relaxaci. Uražen by nemusel být ani příznivce balad (jako já). Setkal jsem se s ní na jejím akustickém koncertě v Pirně (humorná cesta patří jinam), kde předvedla většinu z aktuálnějšího repertoáru, avšak nevynechala své klasiky. K ruce jí byli dva prátelé, z nichž jeden zůstal v klasickém skotském kiltu. Ten taky působil trochu zmatky, když si spletl pořadí písniček a tasil svou kytaru dříve, než bylo potřeba.

Mínusy si zaslouží pořadatelé. Tu půlhodinovou díru cca uprostřed by zasloužilo zaplácnout něčím. Na WC-story stačí 6 minut a když není tlačeníce u baru, tak je to lepší jak pro návštěvníky, tak pro personál. Další mínus je za minimální znalost angličtiny a to i u mladších členů personálu. (Kdo to s Maggie Reilly domlouval?!)

Od samotné Maggie Reilly mám CD s věnováním a příslib, že udělá v rámci nějaké šňůry i výlet do zemí Koruny České s koncertem. Sama však tvrdila, že už to několik let zpět byla v televizi, leč o tom celá síť i televize mlčí (mám za to, že jí spíš zpovídal někdo z českých médií na jiné šňůře a jí se to mixlo). Co kdyby jí někdo pozval na Sychrov, tam by se ztratila a zároveň zazářila?


Do Pirny... (nachcípané auto)


Zase se zadařilo. Už měsíc jsem měl vyhlédnutou akci - koncert Maggie Reillyové v německé Pirně. Zpěvačka se uvolila k turné po Německu a Pirna je vůči Praze s dostupností "za rohem". Další možnosti byly Cunewalde za Šluknovem a Zwonitz za Vejprtama. Obojí na cestu špatně a v případě průšvihu téměř neřešitelné. Pak už byla opravdu mimo dosah (Berlín, Hannover), Očekával jsem návrat kolem půlnoci. Nakonec to bylo později. Ani jsem netušil, jak jsem prozíravý volbou cíle.

Zpočátku nic nenasvědčovalo, že dnešek bude dnem s ohromným faktorem zábavy. Změna nastala v Ústí. Auto přestalo dobíjet. Co s tím? Koncert mám zaplacený, není to daleko, baterka doteď jela v pohodě. Takže jsem zastavil na odpočívce za městem a zavolal SOS. V praxi to bylo jen oznámení, že je v háji alternátor, ale dnes to ještě doklepu. A že ať chystají nealko pohotovost, kdybych někde visel. (Fact: rodina měla sešlost.) Zjistil jsem, že když na nižší rychlost vytáčím motor, tak že to jakžtakž dobíjí. OK, pokračuju. Až do Pirny se nic nedělo. V ní jsem trochu kýbloval a bloudil. Navíc měli omezení kvůli nějakému kamionu a autu, co si dali pusu v tamní serpentině. Nakonec jsem postavil auto k nábřeží - u trati je nějaké parkoviště na hodiny, ale automat naštěstí připravené mince odmítl.

Po koncertě jsem v poklidu vyjel z města. U čáry co nevidím - ono to zase normálně dobíjí. Oddechnu si a pokračuji polabskou variantou ku domovu. V Ústí, jak jsem projel kruháky, ovšem opět dobíjet přestalo. Ajaj. Zvedám telefon, ohlašuji, že jsem po koncertě a ať stále drží pohotovost, než se vrátím. Stav se nelepší. Za Roudnicí mi začíná definitivně zhášet elektrika a před Úžicema jsem konečně na suchu. SOS.

Ač je to domů málo kilometrů, odtahujícím to trvá slušnou hodinu, než se dokopou. Pak ještě řešíme. že nevzali žádanou náhradní baterku. Odtahují mne pod světlo v Postřižíně. Tam čekám, až se pro tu baterku otočí. Nahradní baterka je dobrá, ale ne zcela nabitá - kupodivu a oproti předpokladu. To znamená, že jsem nucen jet velmi rychle a velmi hlučně. Doufám, že ty Zdiby ve 130 už nebudu muset opakovat.

Byla klika, že se auto vysypalo mě a ne ostatním z rodiny, protože nevím, jak by je tahali odněkud z Horní Cerekve (jo ta, kde bývaly šotosrazy). Dluh za odtah spravila lahev nugátového tlamolepu - ač měl spoustu keců a nic připraveného.

Petr Plšek, 182 00 Praha, me@kalanys.com