Na nabídku

Totálně Nasazen v Abatonu


Jedna odreagovávací akce a zároveň narozky jedné skupiny - to byla předsváteční neděle v Abatonu. Na akci jsem dorazil se zpožděním a nestihl jsem slánské vol. 2 - Deratizéry, neb jsem byl nucen ještě doma nahrát nakonec docela zajímavý dokument o zrušeném nádraží Těšnov (bude za chvíli zpřístupněn ve videích, avšak linky na šotofórech už jsou déle). Ochranka kontrolovala důkladně a ani já nebyl ušetřen. Posléze mě zarazila cedule o nemožnosti vyjít, resp. že bych si to zase zaplatil. Takže jsem dorazil jen na konec setu Deráčů. Vzápětí jsem sehnal něco zlatavého moku u zadního výdeje a ač Krušovice nemusím, tak kelímek dlouhým krokem i ztrestal. Na druhé straně (těsně u dveří) zato stál stánek Ministerstva Dopravy s nealko nápoji v rámci jejich kampaně "Nemyslíš, zaplatíš". Po prohlídce spodních částí klubu jsem vyšel k prostoru s produkcí. Mezitím postavili apáru pardubičtí Volanti a šli na věc. V sále v tu dobu bylo jseště přijatelně, leč dav rozprouděný jejich setem začal topit jak kamna. Sice tyhle a následující Houbu moc neberu, ale předvedli docela dobré představení. Než nastoupila další grupa, vzal jsem za vděk občerstvovnou v dolní části. Jaksi nedošlo na plánovaný párek, bo vada pronajímajícího - on je prostě neměl. A tak jsem se jen s chlazeným pitím vydal zpět. Na schodech se začaly pomalu shromažďovat skupinky dalších bojovníků, kteří svůj boj s alkoholem a sušeným žabincem již prohráli. Po předchozích dvou punx skupinách přišel na řadu právník Petr Pečený se svým kontrabandem. Přiznám, že to bylo poprvé, co jsem uzřel na vlastní kukadla pogo na rytmy rock- n- rollu. Sice do toho nebušila velká část pařplacu (na rozdíl od Volantů s Houbou), ale i tak to bylo maso více než slušný. Navíc někoho i napadlo vypustit pár nafouknutých balónků a nechat je na pařplacu po sobě házet.

Doctor P.P. (jak si chlapi kolem Petra Pečenýho říkají) tak udělal parádní atmosféru před hvězdami večera - slánským vol. 1 Totálním Nasazením. Po chvíli hraní si s kabely ve stylu "kam se to vejde, tam to vrazím", ač strkali vše tam, kam to přijít mělo, spustili zkoušku zvukovou. Kotel pod pódiem i na ní zapařil tak, že jsem tomu až nechtěl věřit. Teplo v celém sále se začalo blížit hodnotám až neskutečným a já děkoval všem bohům za nápad dát si během Doctora dole jedno velký chlazený pití s ledem. Po zkušenosti, že pogovat na balkoně nedaleko od stojícího foťáku s neprázdným kelímkem od chlebu tekutého v ruce není zrovna šťastný nápad šlo vše jak na drátkách. Po třech normálních písničkách začaly šachy s osazenstvem. První dorazil Hans von Orthober z Deráčů, který s TN také kdysi hrával, a vyměnil si pozici s metalistou Šukecem. Dal pár songů a došlo i na výměnu na pozici bubeníka. Místo Řezače ing. Pípy nastoupil jeho záskok na posledních koncertech a také dost dlouho člen TN Franky. Po další sadě songů zase výměna - tentokrát odešel Hans a dorazil webmaster Totáčů RaCek. Zaujal Hansovo místo a pařba neskutečná pokračovala dál. Vzadu mezitim lubrikoval s činelama či čím Pípa a bavil unavující se osazenstvo kapel, které bylo na rozdíl od publika trochu více vyčerpáno (pro některé již druhým hraním). Pak se vrátil Šukec a s sebou nechal přitáhnout i blonďatou zpěvačku Martinu z Deráčů (pánový nechtěli zpívat jeden song, bo by byli za úchyly). Po dvou připravených písních následovalo něco neskutečnýho. Kapelní bohatýr Ilja Muromec (tedy bedňák Ukřik) šel Sváťovi dělat živý stojan na klávesy. A zatímco pánové blbli jak pominutí a bavili publikum, on musel tohle celý vydržet v bezpohybí (snad i v bezdeší). Navíc ho přišli rozptylovat v tu chvíli nehrající (snad je rozpoznávám) Studio Kroměříž převlečené za dvě dámy kofolího původu s přemírou pobytu na slunci. A opravdu top vypadalo, že jim výtečná atmosféra v klubu správně leze na mozek. Po těchto excesivních vystoupeních však Totáči nastoupili do své dnešní (tedy klasické) sestavy a dohráli zbytek setu. Mamon Rytmus ve stavu Poe (asi ho ovládal jeho oblíbený černý Jack) donutil všechny k totálnímu výkonu a rozparádil jak své kolegy, tak i celý dolní plac, ba i lidi na balkoně. I já jsem málem párkrát místo focení a snahy zachytit zajímavé záběry a blbnutí spíš připogovával.

Ke konci akce dokonce nastoupili Hans a Franky a pozdvihli cedule Slaný, které celou dobu hrdě postávaly na krajích a snažili se přežít nápor blbnoucích Totáčů či ochranky. Ukřik toho měl asi po tom stojanu dost a tak jim nešel pomoci s tou poslední - Totální - , která tak zůstala jak tvrdý "y" před bubeníkem Poem. Totáči dohráli dva tři songy a zkusili se zpakovat. I byli vyvoláni chorály fans zpět a přidali. A zase se zkusili zpakovat a zase museli přidat. Třetí zpakování se jim již naštěstí povedlo a mohli přenechat místo po nich jdoucí Znouzecnosti. Na ty jsem již nechtěl a tak následovalo úmorné čekání na podpisovačku u sváťostánku s byznysem (tam jsem ostatně postával většinu času, co jsem na balkoně nesledoval hrající kapely). Čekání se nakonec jevilo jako příliš dlouhé a tak jsem zavelel k odsunu domů. Cesta byla poklidná a já mohl nedlouho po odchodu odeslat na fórum pochvalu na koncert, kterou rozšířeně připíšu i sem. Později jsem se dozvěděl, že v zákulisí slavili a byli odchyceni TV Alternativou a museli odpovídat na všetečné dotazy. Také celý koncert bude příští rok vypálený na DVDch a prodávaný v sváťostánku (kamery se motaly všude).

Takže Totáčové, tohle byla fakt parádní akce jakou si narozeniny k dospělosti zaslouží. Triplet mistrů zvuku a světel (tedy za třemi panely) si také zaslouží pochvalu.
Facku si pro změnu zaslouží zásobování a pronajímatel, kteří nějak nedořešil stravu a okolní podniky, které neumožnili se jít vyvětrat ven z toho pařníku (i třeba CZ.NIC). Pronajímatel má i druhou za nefunkční (neexistující) klimatizaci.

Petr Plšek, 182 00 Praha, me@kalanys.com