Na nabídku

Valník 2009 - cesta tam a zpět


Letní Valník je již tradiční slánskou akcí, pořádanou skupinou Totální Nasazení. Já jsem díky menší známosti přijel taky a nebylo čeho litovat. Sice příznivce dechovky kvalitní punk s hosty od metalových a rockových končin nepotěší, ale normálnímu posluchači nemusí vadit.Já jsem se rozhodl, že na Valník taky pojedu - ale na kole! Počasí přálo, tak jsem vytáhl mé starší silniční kolo, do batohu naložil zásoby, namazal svaly a vyrazil. Do Kačic jsem v klidu dojel vlakem a dál pokračoval po silnici do Slanýho. Mapa říkala cosi o tom, že když vyjedu za Kačicema na kopec, tak až do Slaného je to klidný padáček. Pravda to úplně nebyla. Ten padáček je rovina a ta okreska pěkně zatížená. Navíc se mi u Smečna v drátech zamotala odrazka a já se lehce vymázl. Díky přítomnosti plné výbavy ale byly následky jen lehkými odřeninami. Dále sjezd do Slaného u místní části Kvíček procházel opravou a tak tu byl mírně omezený provoz. Ve městě jsem ještě prozíravě koupil baterky do světel na kole. Další zábava nastala, když jsem dorazil k místnímu letnímu kinu a hodil zdravici s pořadateli. Byl jsem s kolem odexpedován do úschovny ve stanovém městečku, ale ta nebyla na příjezd kola připravená. Takže jsem ve spolupráci se službou kolo do klece protáhli. Pak už nezbývalo než se jít bavit.

Dal jsem příjezd tak, abych natrefil na místní Deratizéry, co hrají spíš folk. Potěšilo mne, jak zahráli v batikovaných kostýmech. Program pokračoval, já obhlídnul areál, dal obžerství a dál sledoval děj. Samotné vystupování je vyřešené poměrně dobře, neboť obě stage s pódii jsou hned vedle sebe a tak když hraje kapela, tak předchozí a následující se bez problémů vedle střídají.

Jak se chýlil den a zábava gradovala, tak přišel čas na hvězdy. První vlaštovkou byl Doctor P.P. a jeho banda, která, ač hraje spíš rock-n-roll, tak zaujala i punkery. Pak přišla řada na Znouzecnost, kterou ale osobně nemusím. Nasledovali domácí Totální Nasazení a publikum jim to dávalo ohlasy patřičně najevo. Set skončil, zahrál slovenští Konflikti a svým nářezem vše připravili na hvězdy večera, kterými byly Tři Sestry. Jejich již legendární pub-rock rozdováděl celé publikum a ke konci byli nuceni několikrát přidat.

Můj čas pobytu se také chýlil ke konci a tak jsem šel vyzvednout kolo a připravit se na noční jízdu. Původní plán říkal něco o nočním flemendráku z Kralup. Trasa byla opět jednoduchá - mezi Slaným a Knovízí na kopec a pak pomalým padáčkem s občasným stoupáním až do Kralup. Naprostá pohoda. Světlo lehce svítilo, hvězdy také, auta na této místní silnici nikde a cesta šla v naprosté pohodě. Pohoda měla chybu, trvalo to moc dlouho a když jsem dojel na nádraží, vlak byl už nějakou dobu pryč. Takže mi zbývalo to nějak vzít do Prahy. Varianta po 608 padla, neboť jsem si nebyl jist mírou provozu a znám tamní kopečky. Druhá varianta byla vtipnější - kolem řeky.

Tady sice cesta prochází relativně po rovině, ale je to jen pěšina kolem vody. V mapě byla její podstatná část značená jako zpevněná, což ale vůbec není pravda a jízda po stezce u Větrušické rokle či kodrcání se na náplavce za Klecánkama je pro ty otrlejší. Korunu tomu nasadila trouba u Drahaně, na kterou jsem přišel až ve chvíli, kdy jsem seděl vedle kola na zemi a na předku koukala lehká osma. Nové kolo by to jistě vyřadilo, ale u tohohle stačilo trochu zatlačit a osmu srovnat aspoň do nějakého tvaru a dojet k nejbližší lampě, kde se dalo říct víc.

Lampa byla vzápětí v Zámcích a tam jsem v rámci možností kolo zcela srovnal. I duše to přežila a tak nic nebránilo pokračovat dál. A to byl v podstatě klídek a nuda, neboť tady už asfalt je až do Prahy. Kolem čtvrté ráno jsem správně pobaven dorazil domů.

Pro hnidopichy poznámka nakonec - výbava kola vypadala následovně: Plně funkční základ s dotaženýma brzdama, přední a zadní světlo na dynamo, přední na baterie, zadní blikačka na baterie, bořní odrazky v paprscích, odrazky na pedálech, helma, reflexní vesta a cyklorukavice.

{GALLERY}
Petr Plšek, 182 00 Praha, me@kalanys.com