Na nabídku

Něco o mně


Co jsem zač?

Ač narozen jako drak jsem šotouš, pirát, cestovatel střihnutý vodou a sněhem, příznivce Linuxu, Trainzu, mobilního připojení, odtučněné komunikace a vtipné melodické či oddechové muziky. Cvok do počítačů, který, ač spíš tichý, má pusu pořádně prořízlou a nebojí se naplno o někom cokoliv říct.

Jsem svobodný, nezadaný, nekuřák (kouření mi vůbec vadí) s nevyřešenou budoucností.

Co a v čem dělam?

Intenzivně v PHP objektové programování za užití PhpStormu a znásilněného Notepadu2 a TotalCommanderu, dále se snažím trochu naučit Python a nakonec nějaké to adminování. Moje programovací aktivity lze vyjádřit takto: KWCMS, Nette, CakePHP, Joomla, OpenCart. Pak samozřejmě doplňky jako LESS, (My)SQL, Nginx.

Doma mám vlastní server na x86, který používám ve vývoji a na sdílení prostředků jako tiskárny a místo na disku. Pak mám připraveno pár vykopávek na stavbu zkoušení provozu malého síťového uzlu . V počítačích se šťourám už prakticky od poloviny prvního stupně ZŠ (tenkrát to byl ještě DOS a Basic). Už pár roků poté jsem si začal vylepšovat počítač. Nedávno jsem narazil na Retrohernu, kam by se mé exempláře daly docela pohodlně přiřadit, ač jsou spíše z poslední doby, která by je mohla zajímat.

Trocha příkladůCo si myslíte o klukovi sotva na 2.stupni ZŠ, který tenkrát ve Win98 rozjel 40GB disk? - Mimochodem funguje dodnes. Nebo jak jsem v podobné době nacpal do počítače a rozchodil 2 CD mechaniky, 3 disky a 2 malé disketovky. Šlo o 486, později upravenou na Pentium 1. Či taková věc jako instalovat DOS pouhým překopírováním souborů ve správném pořadí či nechat jako zavaděč Win98 Dos z Win95? Také to stále běhá. Nebo nakonec jsem vyráběl Dosovou dávku, aby se instalace hry z více disket na uživatele tvářila, že je to od výrobce.

Různé běžné velké frameworky považuju na běžné stránky jako jsou ty osobní, blogy či malých firem za kanóny na vrabčáky a míru jejich blbuvzdornosti za příliš malou, takže občas vše kóduji úplně od začátku. Zkušenosti se Zendem 1 a Joomlou mi docela daly za pravdu. Nette též je chce příkazovou řádku a to je podle mne špatně. Pokud se s daným kódem jeden moc nemazlí, tak je zde ohromné riziko vzniku díry nebo problému s budoucí rozšiřitelností. Navíc na tento typ stránek je podle mne zločin používat běžné databáze, které však tyto frameworky beze zbytku vyžadují. Nejlepším přítelem k návrhům programů jsou pro mne bloky, soustava propisek a foťák a čas na šotoušení. A jedním z největších problémů Composer, protože ten vyžaduje věci, které jsou pro tyto projekty v podstatě zbytečné (fakt potřebujete SSH?). Ano, pokud dojde na cokoliv s uživatelskými vstupy (a tím nemyslím správu), tak to SSH je lék na vzniklé trable (které zajisté nastanou). To už je ale vývoj pro skutečný tým a ne pro pár sólo kousků vedle sebe.

Čím vším jsem prolezl?

Hnojem místní základní školy (místní sračky byly naštěstí vedle), v létě několika různými dětskými tábory (za zaznamenání stojí akorát Kamenice a Svor), programováním na gymnáziu Arabská a dvěma neúspěšnými pokusy se udržet na FELu.

K Linuxu jsem se dostal až na gymnáziu, ale zaujal mne svým přístupem. Tedy že si můžu nastavit cokoliv a nejsem omezený balíkem základních nastavení a když se něco podělá, tak se to dá zpravidla spravit jinak než reinstalací a ztrátou všeho nastavení. Navíc pro vývoj webových aplikací je daleko výhodnější, neboť na většině serveru už běží (jen ladit vzdáleně práci s htaccess je na přeshubu, neboť samo HTTP nezvládá mít víc virtuálních serverů na jedné IP, která je rozšířená o jméno serveru, a chce překlad DNS). Dál je na něm hezká virtualizace (ketrou sice novější Windows taky docela umí, ale eleganci správy to je stále o něčem jiném). Nakonec se mi líbí přenositelnost mezi stroji - zkuste vytáhnout Windows z jedné mašiny na druhou. Linux si akorát při startu krkne.

V poslední době dělám na svém frameworku (lepší varianta toho, na čem jede tohle). Jeden z mých hlavních požadavků byl na testování kódu. Takže se snažím mít vše co jde testováno unittesty.

Jak se se mnou domluvíte?

Kromě češtiny písemně beru angličtinu (včetně některých technických výrazů) a něco i francouzštiny. Ústně pomalu angličtinu a i něco francouzštiny. Všechno pokud možno dávkovat exaktně.

Co mne krká?

Snaha mne natlačit do škatulky, která fakt nesedí. To zpravidla znamená frontend, JavaScript a Scrum. Nejsem full-stack. Jsem backendový.

Plky o ničem, dělání se něčím víc než je skutečnost, rektální alpinismus, řízení a chod státu a způsob (velko)chovu zaměstnanců v moderním korporátním prostředí. Neschopnost říct, že na daném problému už tady někdo dělal a nechává tak lidi "koupat". Přehazování mezi řešiteli, když jeden to rozepsal a jiný bez znalosti jednotlivých záludností to má dokončit.

Jo, ještě způsob výuky některých předmětů, speciálně mechaniky ve fyzice a datlování lidí v dějepisu a hudební výchově. Ničit se biflováním dat nepotřebuji. Naopak souvislosti a podobnosti ukazuje málokdo.

Finální hodnocení je v jistém smyslu jednoznačné a já se za něj nestydím - pošuk v posádce.

Pro opravdové zájemce

cv_cz.pdfcv_en.pdf

Petr Plšek, 182 00 Praha, me@kalanys.com