Začalo to docela nevině hrami s Atari 800. Později jsem přešel na prográmky na vykreslování obrázků v Basicu v rámci odpoledního kurzu programování na počítačích na ZŠ. Tehdejší LanTastic či jak se ten serverový krám jmenoval byla neuvěřitelná strojovna, u které se musely počítače spouštět postupně, jinak se pohádaly. Jo a semtam nefungovala myš, takže jsem stahoval a nastavoval ovladače a pak je potichu spouštěl.
Další story nastala po přechodu na druhý stupeň ZŠ, kdy jsem v hodině angličtiny, kterou jsme měli absolvovat rozšiřováním slovní zásoby pomocí programů TerraSoftu, zasedl neomylně k počítači, kterému nefungovala myš. Já jsem si během chíle nastavil myš na klávesnici a jel, jako kdyby se nechumelilo. Když to učitelce došlo, byla polovina hodiny pryč.
Další vtipná situace nastala později na hodině regulérních počítačů, kdy jsme probírali formátování textů. Já se během výkladu o možnostech v nabídkách kancelářského balíku nudou nakrknul a za pět minut jsem spáchal jednoduchou HTML stránku s VBScriptem, který dané vedení trochu urážel. Když došlo na cvičení, tak jsem za deset minut už nic neřešil a učitelka se jala kontrolovat. Viděla akorát prázdnou stránku s časovačem u nuly a tlačítkem a na liště shozenou práci. Když zkoukla práci a nechala stránku znovunačít, tak jí málem trefil šlak. Početla si nejen o tom, že by měla během výkladu říct něco o stylech a jejich užití - a nikdy neřekla. Později se ve školní síti objevil balík her (což bylo samozřejmě zakázáno a stáhnout nešly). Nikdo nepřišel na to, jak.
Na gymnáziu jsem v rámci ročníkových prací v Pascalu páchal nejdříve interaktivní piáno z klávesnice střihnuté karaoke s výstupem do PC speakeru, později to umělo i základní jednostopé jedoduché Midi (dnes bych řekl "omezení architekturou"). Zdroják mi ale zůstal jen k části bez Midi.
Ročníkovka k webovým technologiím je v podstatě základ mé dnešní činnosti. Rodokmeny tu pasu už nějakou dobu a jejich základní návrh se od té doby v podstatě nezměnil. Navíc jsem k jejich tvorbě dostal ostrá data, fotogalerii a úkol k nim utvořit nějaké aspoň lidsky použitelné prostředí a taky modul pro základní správu obsahu. To byly stránky Z Gilanu.
Tyto moduly pro aplikaci Coppermine jsou po programátorské stránce stále děs a běs a mají část rozhraní zcela vlastní a nevyužívají funkcí v Coppermine. Navíc jsem tehdy zjistil, že se mi jaksi sype kódování. To byly doby přechodu IE5 a IE6.0, kde každý systém si to zobrazoval, jak se mu to hodilo. Tehdy poprvé jsem musel přejít na češtinu přes znakové entity Unicode (pozdější bonus: fungují i v mobilu a nesypou se). Tato operace ale měla za následek malou úpravu fotogalerie, která však byla neslučitelná s nahráváním souborů. Samotné nahrávání byla ale chyba PHP, která se paradoxně částečně vyřešila přechodem souborů do jiného balíku promněných, než je klasický pro formuláře.
Během posledního ročníku jsem navštívil jistý tábor bez internetu. Jsa lehce závislý na jednom fóru jsem ihned začal řešit, jakým způsobem si ho zpřístupnit i z těch končin bez pevné sítě. Z toho vypadla K-rep proxy, která se okamžitě velmi osvědčila. Sice jsem dostal několikrát vynadáno (jednou za omezení, podruhé za nedostatek obrázků), ale oblibě se těší stále. Navíc plánuju v dohledné době něco podobného i pro jiné fórum.
Dál na mne gymnázium mělo vliv po stránce hudební. Tedy ne že bych chodil na hudební výchovu, ale seznámil jsem se s jednou kapelou a už nějakou dobu jsem mezi jejich pomocníky. Také jsem adminovi jejich stránek, když na to byl požadavek ve fóru, dodělal přes noc RSS a ukázal mu, že je dinosaur.
Poslední ročníkovka byl můj úvod do Unixů. Jelikož jsem příliš dlouho jel s Dosem, tak jsem spáchal shell skript, který se pro uživatele tvářil jako přikazový řádek Dosu. A část příkazů z dob Dos6 tam opravdu jela. Jako takový byl spíš hříčka maturanta, ale prezentovaná jako kdybych to myslel vážně.
S Linuxem se mi v rámci mých začátků povedl jiný kousek - jsem možná první v republice, kdo rozjel Mandrivu 2008 pod MS Virtual PC 2007 a ještě ke všemu se tím uvedl.
Na FEL do nás hustili Javu, ale té jsem zatím nepropadl (na ní se cení znalost modulů, které nám ale neukázali).
Poté jsem rok dělal na e-shopu GMElectronics. Dnešní podoba je však výsledkem outsourcování vývoje po praktické likvidaci týmu, který ho interně vyvíjel. Zmizela s tím úžasná výhoda znalosti rozložení věcí. Navíc obsahovala spojení technologií MS a open-source CakePHP dřív, než to bylo cool.
Po pár trapných zkušenostech s vývojem malých e-shopů a prakticky nenaučením ničeho nového a slušného a spíše ničením nervů a zdraví jsem zakotvil dále.
Pak jsem nějakou dobu vytvářel součásti pornowebů s tématickým zaměřením. Postupně jsem upravoval skripty běhající pod CLI, celý systém výplat za reklamy, playlisty, bloky médií, tabulky a procesy v adminu, přihlašování a posílání skrz sociální média, dokonce i mnou nenáviděný Javascript a React. Jeden z posledních zářezů je portace tabulkového engine z PHP do Pythonu. Příčiny jsou popsány vedle. Také mi zde bylo umožněno fungovat na Linuxu. Díky virtualizaci sice není bit nikdo, avšak výhody vývoje skrz Docker se ukazují celkem rychle. Část kódu KWCMS je těmito systémy dokonce velmi silně inspirována až zkopírována. Další věc jsou tamní platební brány, kde byl požadavek to limitovat jak za administrace, tak ze softwarové strany a navrch umožnit uživatelům si svou bránu vybrat. Velmi zajímavá úloha, kde jsem nakonec udělal brány asi 4 - vývojovou, českou a 2 zahraniční. S tím, že je to celkem rozšířitelné o další.
Využití kódu z KWCMS se mi pak vyplatilo na ústřednách, kde neměli slušný systém na CLI tasky. Tak jsem hrábl po svém, který nemá další závislosti a dolepil jim ho tam a kus jsem provozoval takhle. Na druhou stranu jejich provedení datových položek bylo poměrně silnou insirací pro finální podobu mapperu, ze kterého se tak stal hybrid mezi oběma styly. To se ukázalo později jako celkem výhoda, když jsem rozhazoval datové zdroje.
Za další zmínku stojí projekt na zpracování dat RÚIAN, kde jsem musel zkombinovat historický postup z GME (tam si to tenkrát objednali taky), a jehož výsledkem byla kompletní katastrální data pro ČR v lokálním provedení. Jeden ze zajímavých záseků bylo, že ČÚZK dává souřadnice v prapodivném českém národním formátu a je potřeba je přepočítávat na GPS. Takže se vedle udělala fakt mikrosajta na pythonu, kde ta knihovna už je a přes ní se posílala konverze.
V poslední době pichází sem-tam něco. Ale hlavní práce to na počátku roku 2024 fakt není.
A stejně mne nikdo nechce!