Jenom přes kopečky. Tak bych charakterizoval umístění dvou železničních muzeí - hlavního depozitáře Národního Technického Muzea v Chomutově a právě saského muzea železnic v Chemnitz.
Na náš státní svátek se konala jedna (z pohledu tohoto zápisku) nezajímavá akce nedaleko za Saskou Kamenicí. A já už nějakou dobu měl v oku výskyt některých německých lokomotiv (takže mne třeba pochopitelně nepotěšilo, že jsem nebyl při výskytu VT180 v Děčíně). A tady je jich deponováno rovnou několik. V rámci cesty zpět do vlasti jsem udělal odbočku a po delším hledání, kde nechal cestář díru, a až kýblování jsem i dorazil k bývalé výtopně Chemnitz. Zde je ve dvou rotundách, každá poctivě s vlastní točnou, schována téměř poctivá padesátka strojů, včetně i těch silničních jako česká V3S. Jedna z rotund obsahuje parní trakci, v druhé jsou dehty a elektriky. Mají tu prakticky průřez největší slávou parních a elektrických mašin z východního Německa. Venku ovšem stojí v zásadě největší poklad a i můj cíl - jedna z jednotek Vindobona. Druhá zajímavá lokomotiva je v rotundě dieselů a je to všem modelářům TT důvěrně známá VT180 alias V118. Vedle navíc mají i funkčního Sergeje. Prostě zase jednou v ráji u mašinek. Netlačit mě čas, tak tak vytvrdnu na velmi dlouho.
Vada: Přístup je bloudivý a prakticky neznačený, takže vytištěná mapa je nutností. V jednu chvíli jste dokonce mezi zahrádkami a zralí na otočení na konci města. Na druhou stranu - za dvě kila v českých dvě rotundy nacpané mašinkama? Tomu už konkurují jen britská muzea, kam je vlez zdarma.
Posunovací pára v rotundě |
Úzká pára na renovaci |
Bubny Tajgy - zvuk, co děsí Ořechovku |
Jeden z posledních exemplářů jednotek Vindobona |
Tento motorák nám v Praze řádí taky |