Na nabídku

Počítače, počítače, co zase chcípáte...


Takže se zadařilo a během měsíce se mi ocitly na (pitevním) stole prakticky všechny počítače, co máme doma.

Začalo to během mé návštěvy v Sendražicích, kdy dostala domácí síť šlehu a tentokrát to odnesl server, respektive zdroj (cca rok nazpět pro změnu router). Prostě začal dávat nestabilní šťávu procesoru a tomu se nechtělo běhat. No, takže mám další zdroj jako zásobárnu součástek, možná by se dal použít i na modelové mašinky.

Druhý šly Win7 na noťasu. Ty měly ten blbý nápad instalovat Service Pack těsně po "rovnání" disku. Rovnáním myslím použítí defragmentace disku a následné zarovnání Partišny podle Cyl (což instalátor Win7 jaksi nezná). A tak přestalo sedět číslo, které říká, kde se systém fláká. Tedy sehnat instalační DVD a spustit "chytrou opravu" (od M$ lze v takovou chvíli čekat cokoliv). Zlatá XP a konzole.

Třetí byl bratrancův, jelikož ten si vzpomněl, že by chtěl další disk. Ale mělo to také háček - dal mi IDE (starou širokou kšandu) a ne SATA (modernější úzký kablík). No a na desce (má takovou speciální sérii) nemá dost děr a cpát další řadič taky kupodivu není kam. Navíc se ukázalo, že už tam jedou SATA má a tak jsem vzal LiveCD Mintu, Gparted a sestavil oddíly na novém disku na chlup stejně jako na tom starém a pak to všechno prostě překopíroval. No jednoduše - ono to chce kopírovat po částech s tím, že nejdřív jde systém, pak programy a až na konec data. Po zkopírování následovalo instalační CD, konzole a přepsání uložení zavaděče.

Čtvrtý byl sourozencův noťas, kde odvařil (díky manipulaci s ním) napájecí kontakt. To znamená hloubkový zásah (až na základní desku - vše rozšroubovat a rozložit). Pak lze zkouknout, co se mu opravdu stalo a v mém případě chňapnout pájku a zaletovat kontakt zpátky. Pěkný opruz, pokud to pácháte už poněkolikáté.

Během sestavování se mi navíc podařilo zlomit kablík od vrchního panelu s vypínačem a tak došlo na další úpravu. Takže pokud se vám též zlomí ten plastový lisovaný plochý kablík s výliskem s nalepenými drátky (často bílé barvy), tak na něj platí kobercový nůž nebo skalpel, ale ne odřezávat vrstvičky (ufiknete i nějaký drátek a můžete začít znovu, navíc s kratším), ale seškrábat jako ty sázkové hry, navíc je třeba škrábat přes drátky a ne po nich. Bohatě stačí kousek kolem míst, kde se dotýká konektor.

A když se vyřešil i tenhle zádrhel, tak vše naběhlo, ale společné aktualizace Avastu a jeho programů a prostě se systém zhroutil. Po startu to ukázalo poškozený souborový systém (ne disk) a tak ho mám na stole stále (a formátovat se mi krajně nechce)... (Pokud by to někoho zajímalo, tak je to Fujitsu Siemens.)

Mezitím zdechl sourozenci ještě velký počítač (prostě ho upekl v prachu) a proto v něm došlo na výměnu jak staršího procesoru, tak grafické karty. Při jeho závislosti na xichtknize bylo těch pět dní, kdy musel být bez počítače a kdy jsem ho nechal sehnat díly, totálním utrpením. Nemá se k tomu chovat jako prase.

A ještě k tomu se mi na stole opět objevil ten noťas se sedmama - pro změnu vzalo za své napájení. A syndrom byl jednoduchý - během práce prostě chcípl. Mne se to stalo během zkoušky také a odhalil jsem cosi urvaného vevnitř a navíc nestabilní zdroj. Projev byl jednoduchý - když jel, tak se nestíhal dobíjet. A protože žral jak baterku, tak síť, tak ho nenapadlo, že může být něco špatně - až do zdechnutí. Zdroj jsem nafasoval nový (ač taky měl svou mouchu), ale díky zákazu se v noťasu šťourat jsem neodhalil, co to tam dělá uvnitř další bordel a tak to bude muset vysypat někdo s patřičným papírem.

Petr Plšek, 182 00 Praha, me@kalanys.com