Na nabídku

Prázdninová zábava s elektronikou pokračuje...


Takže zatímco mám chvilku všechno po kupě, tak se zase najde důvod, aby se to posralo. A jak česko pro změnu zbičovalo pár přívalových děšťů, tak i u mne dostala elektronika šlehu. Věděl jsem jen o množství srážek (skvělé stránky na lov jsou radar.bourky.info a wetteronline.de), takže to nejcitlivější šlo okamžitě vypnout a odstavit. Tady jsem jakýmkoliv škodám zamezil. Ovšem nečekal jsem, že barák dostane (i vzhledem k daleko lákavějším cílům v okolí) přímou šlehu bleskem - a to tím hlavním výbojem a (velmi pravděpodobně) u důležitých sousedů vedlejším (rozvedu dále).

Ne, požár se nekonal, hromosvody jsou ve skvělém stavu, jen komponenty, napojené na nízké napětí a velmi blízko sebe vedené, dostaly indukční šlupku. Kupodivu anténa to přežila, zesilovač taky, bleskojistka lehla (jak se plánovalo), zbytek samotného anténního rozvodu taky nic, ale průšvihy začaly u koncových zařízení. Z TV vercajku to koupily dva settopboxy, zvuk na jedné televizi a video od druhé.

Větší sranda následovala u počítačů. (Z historicky dané nutnosti) v jedné díře vedu anténu a pc síť. Tady se mi v síti naindukovaly ampéry, které se šly vymlátit do všech zařízení okolo - což byly všechny síťové karty na základkách všech počítačů a router. Jinak to prakticky všechny základky přežily. Dál mám problémy s jedním zdrojem (neutáhne toho tolik) a zlobí subwofer (kromě centeru nic nejede).

Totálně mne ale vykolejilo zjištění, že se šlupka dostala i do telefonní sítě, která jinak nemá kde se podělat. A právě proto ta úvahy, že to koupili i sousedé. A na telefonní síti to šlehlo se starší ústřednou, jež se fakt blbě shání.

Čas do zprovoznění sítě: 12h (zjistit, co všechno lehlo a koupit nové). Televize je opravována extra.

Co je dále v trapu, zatím neodhaduju. Každopádně jsou ty letní měsíce čím dál tím veselejší.

Petr Plšek, 182 00 Praha, me@kalanys.com