Na nabídku

Koník? No, mořský.


Že se snaží jedna tuzemská pojišťovna starat o své klienty (obzvlášť ty mladší) je chvályhodné. Hm, ale když už někam vyjedu, tak sedět na zadku fakt neumím (jo, nesmí selhat nohy, respektive boty). To je ovšem problém většiny zájezdů na českém trhu. Jde, jak říkám, o válení šunek v cizině, často za moc peněz. Poznávací zájezdy jsou v menšině (neříkám, že nejsou). Akce Mořský koník je jedním z tohoto typu zájezdu. Chápu, že těžkým alergikům nezbývá nic jiného, než sedět na zádi a nechávat si čistit vnitřek mořským vzduchem. Ale co mají dělat ti, co na tom tak špatně nejsou?
První problém bych viděl v destinaci. Zkraje se jezdilo do Makarské v Chorvatsku (ozdravovna Adriatic Curatio), pak přibrali Řecko (Platamonas, Platáč). V Makarské je aspoň pořádné okolí, avšak v Řecku je v dosažitelné vzdálenosti (pěšky) prd. Navíc je Makarská lokálním centrem (= pořádné město, kde se dá případně vyřádit). Tato idyla skončila ve chvíli, kdy koupili ozdravovnu nějací američtí sr**i a chtěli za pobyt platit daleko víc, než bylo do té doby průběžně dohadováno a tak to češi odpískali.
Platamonas žije převážně díky turistické (tedy převážně české) přítomnosti, jinak je to jen trochu přerostlá vesnice. To znamená, že se tu nedá v rozumných intencích nic dělat a chce to pár plechovek moku zlatavého v expanzce dabljúsí a nenechat se rozhodit.
Další kolo komedie nastává, když chytnete vedoucího s ne příliš vyvinutou schopností vést a naslouchat. Pokud je takový i hlavní vedoucí, máte jistotu, že se budete po celý pobyt nudit a sami vymýšlet, čím nudu zahnat. Z toho pak proudí recesistické akce, kterým nakonec fandí všichni mladší (a i někteří normální vedoucí), ne však ti nejmladší, co to prostě ještě nechápou.
Nudu se snaží vedení zahánět sportovními akcemi. Průser nastává ve chvíli, kdy se to těm starším začíná zajídat (to je častý jev). Pak je třeba vymyslet nějakou další aktivitu. Výlety jsou v obou případech povoleny 3 (tedy 3x zmizet někam z dosahu a někde něco prošmejdit). Když nejsou lidi (není časté), tak může dojít na navýšení o ty, co již mají 3 výlety vybrány.
Postupně může atmosféra zhoustnout až téměř k odesílání zpět na vlastní náklady. Naštěstí již většinou zbývá jen pár dní do regulérního odjezdu. Nevím, proč mám takovéto zkušenosti, ale jelikož jsem při třech kolech pobytů na jedné destinaci narazil 2x na stejné vedení (a 2x jsem měl problémy), tak mám dost za to, že problém bude nejen na mém konci drátu. Hlavně, když mezi těmi setkáními jsem měl jeden pobyt relativně "v klidu a pohodě", načež se někteří vedoucí z tohoto kola objevili i v tom posledním, opět konfliktním.

P.S. Pokud příjdu na toho Makedonce, co tenkrát šaškoval v Ruzyni, tak si může být jist, že z toho setkání zdravý neodejde.

Petr Plšek, 182 00 Praha, me@kalanys.com