Na nabídku

Mandriva ve VPC


Trvalo to déle, ale povedlo se. Mandriva pod Virtual PC je realitou. Postup je daleko vtipnější a taky dojde na malé použití příkazového řádku (na rozdíl od Ubuntu). Celý postup je praktikován s Mandrivou 2008.1 free (u mne ji chybí třeba integrovaná čeština a má jen KDE 3).

Instalace, jestli ji chcete

Není to pro čajíčky a budete muset VÝRAZNĚ posouvat NASLEPO okna v Mandrivě, tak se samotnou zobrazující pochu VPC. Část dokonce budete muset klikat po paměti.

Připravte si ve Virtual PC console virtuální počítač. Sestava má 1024MB ram, 8192MB virtual disky (ty zákonitě sedí na reálném disku s NTFS), automatickou flopku, povolenou zvukovku (ta je ale týhle Mandrivě k ničemu) a hw virtualizaci. Zobrazení mám povolena jen standartní (stejně to nepomůže). VM Addition není přeportovaný, takže opět sdílené složky nejsou. Co se týče sítě a netu, opět hlásám, navzdory všem poznámkám, nastavit Shared networking NAT (tedy VPC se bude hádat se systémem a ne přímo se sítí).

Pomocí Capture ISO image načtěte sosnutý obraz CD/DVD Mandrivy
Vyberte angličtinu
Stiskněte F3
Upravte řádek na: " ...splash=silent noreplace-paravirt vga=711 -- i8042.noloop "
"splash" tam ještě je, vga trochu omezí grafárnu na použitelné nastavení, paravirt to rozjede a "-- i8042" je na zprovoznění hlodavce. Nezapomenout na mezeru na konci. Rozlišení (800x600) shodit na (640x480).
Nechte to načíst.
Jakmile uvidíte to, co zbylo z výběru lokace a jazyka, tak Ctrl-Alt-F1 a pak (při zobrazení login:) Ctrl-Alt-F7
Jako jazyk vybírám zase English (cz nevidím) a vše dále odklikávám jen a pouze klávesnicí (tabulátor, kurzorové šipky, enter). První tab za Cancel je OK. Potvrdit.
Dál stát - Čechy tady taky nemají a tak volím UK. Tady je OK až druhý tab za Cancel.
Smlouvu Accept, OK je hned za Relase.
Klávesnice UK, OK opět hned za Cancel.
Hodiny vybrat na lokální nastavení (horní položka), OK hned za Cancel.
Dál - efekty teďka nic a OK viz předchozí.
KDE se načítá.
Tak a jakmile uzříte reklamu LiveCD tak ji mandrivácky odstřelte. A teď začne sranda. Nejdřív je potřeba otevřít ovládací centrum Mandrivy. To je pod Tools-System Tools (odklepávám to velkým enterem, myši se nechce) nebo taky - dole na liště. Dál - najít grafické nastavení a upravit ho. Takže: Hardware - Set up graphical server a jde se. Kartu (S3 Trio) nechat, změnit rozlišení na "použitelné" 800x600 @ 50Hz, potvrdit, v následujícím kroku opět upravit na 800x600 a zmenšit množství barev na max 65tisíc (víc VPC nezobrazí). Teďka si testem ověřte, že na monitoru VPC něco vidíte. Všecho potvrdit a pozavírat (bacha na potvrzení grafiky DOLE). Po paměti se odhlašte (to je hardcore, ale poradím - mělo by to být prvé tlačítko shora). No a po odhlášení je přihlašovací dialog již čitelný.
Můžete začít instalovat.

Samotná instalace je blbuvzdorná, podělat jí může jen opravdový exot. Pokud máte nějak rozdílně nastavené disky, tak je doporučuju upravit podle vzoru v další části. Jinak je neřešte.
Disk je dělený na 6GB na data na kořenový adresář se systémem ext3 (to je tam, kde bude systém, tedy C:\\, zde je označen jednoduše /), dále na 2,5GB nacpat do vlastních dat na ext3, který připojte do adresáře /home. Zbytek (512MB) narvat do swapu.

Po resetu vše běží, ba si i relativně pamatuje nastavení z CD.

Zavaděč

Ale když se to nepovede, je třeba poupravit zavaděč. Což je práce na chvíli, tedy pokud máte starší Grub1. Takže po zobrazení zavaděcového okna dejte F3 a upravte řádek ne podobné znění jako u prvního spuštění a nechte systém naběhnout.
Otevřete Ovládací centrum, v něm záložku system a na ní Consoli.
Příkaz pro konzoli je jednoduchý - kwrite &
V KWrite si otevřte soubor /boot/grub/menu.lst a trvale upravte (podle způsobu výše) již známý řádek pod odstavcem titulkovaným linux a změnu uložte. Po resetu by vše mělo jít zcela bez keců.

Na hudbu pod Mandrivou ve VPC zatím zapomneňte, tu jsem nerozchodil a ani dost lidí nerozchodilo ve VPC samotnou Mandrivu.

Petr Plšek, 182 00 Praha, me@kalanys.com