Na nabídku

Ubuntu ve VPC


Jednou ve mě střelilo a řekl jsem si, že zkusím něco jiného než známá wokýnka. Rozhodl jsem se vyzkoušet okýnka alá tučňák. Začal jsem přes LiveCD Mandrivy. Až na ten nepodstatný detail, že na něm musíte po vypnutí vše nastavovat znovu, to docela šlo. Nechtěl jsem si hrát s dělení pevných disků "zaživa" a proto jsem si vybral M$ Virtual PC 2007 (pro relativní legály zadara). Taky jsem si řekl, proč by to nemělo jít i v něm, když to funguje na Live (a tohle emuluje chod PC). Jenže ouha! Mandriva zatím prostě nainstalovat nejde. Nemůžu jí spustit s omezenou hloubkou zobrazení a má i další kecy. Takže jsem šel do Ubuntu, které jsem nakonec rozchodil.

Instalace, jestli je chcete

Připravte si ve Virtual PC console nový virtuální počítač. Moje sestava má 1024MB ram, 8192MB virtual disk (ten zákonitě sedí na reálném disku s NTFS), automatickou flopku, povolenou zvukovku a hw virtualizaci. Zobrazení mám povolena jen standartní (ale stejně to Ubuntu nestačí a má během instalace kecy). VM Addition nevedu, takže ani nemám sdílený složky (což oboum systémům nevadí či nezavazí, jen prostě data z jednoho do druhého jentak nepřepošlu). Co se týče sítě a netu, tak tady hlásám, navzdory všem poznámkám, nastavit Shared networking NAT (tedy VPC se bude hádat se systémem a ne přímo se sítí).

Pomocí Capture ISO image načtěte sosnutý obraz CD Ubuntu
Vyberte češtinu
Vyberte (ale nepotvrzujte) přímou instalaci (druhá volba)
Stiskněte F4
Upravte konec příkazu na něco ve stylu \'splash vga=771 -- i8042.noloop\' (bez uvozovek, oprava keců obrazovky, paměti a hlodavce)
Začněte instalovat.


Disk rozdělte na 4096MB na data na kořenový adresář se systémem ext3 (to je tam, kde bude systém, tedy C:\\, zde je označen jednoduše /), dále na 3586MB nacpat do vlastních dat na Ext3, který doporučuju připojit přes /d a zbytek (512MB) narvat do swapu.

Počkejte na nutnost resetu.
Pokud se znova spustí CD, tak dejte pro změnu bootovat z pevného disku (poslední volba)

Tady jsem se sekl - měl zase kecy a tak jsem šel cestou největšího odporu skrz LiveCD (jeho nastartování jako OS, samotný linuxový zavaděč GRUB nešel jinak obejít) - nešlo o nic jiného, než že jsem spustil Live instanci s patřičnými parametry a upravil přes ní zavaděč (a při té příležitosti i zvuk a síť).
Takže jak na to?
Spustil jsem CD
Vybral jsem zavedení LiveCD a patřičně upravil zaváděcí řádek (tedy "upravte konec příkazu na něco ve stylu... viz výše")
nechal to naběhnout
spustil terminál
připojil "pevné" disky ( sudo mkdir /local ; sudo mkdir /local/c ; sudo mount -t ext3 /dev/hda1 /local/c )
zaeditoval zavaděč ( sudo gedit /local/boot/menu.lst a upravil jsem tam řádek s \'splash\')
zeditoval periferie ( sudo gedit /local/etc/modules a přidat \'tulip\' a \'snd-sb16\' a následně sudo gedit /local/etc/network/interfaces kde jsem ty dva řádky zkopíroval a upravil pro volání sítě eth0 s dhcp (tedy ctrl-c ctrl-v a nahradit jasně zřetelné prvky))
všechno poukládal
kopnul do resetu VPC

Konec

- to je už nuda. Musíte stáhnout a nainstalovat aktualizace a vytvořit si nějaký adresář na externím disku, kam budete moci ukládat nějaká svá data.

Nechte systém vyhledat, stáhnout a nainstalovat aktualizace (já ho k vyhledání nutím pomocí načtení nějaké MP3)
přitom spusťte terminál
datlujte: sudo chmod 777 /d - tím si povolíte přístup na disk
teďka můžete spáchat na daném disku adresář a vytvořit na něj link, který přesunete na plochu. Hotovo.

No, ne tak úplně. Ještě nám chybí pořádně rozchodit hudbu. To znamená, že musíme nainstalovat libavcodec. Ten je v Ubuntu dodáván v rámci instalačního balíku. Ale poslech přes něj je přinejmenším otřesný.

Editace pro verzi 8.10 a verze bez hardwarového urychlení:
Zde je jedinná změna a to ta, že do řádku za splash připíšete noreplace-paravirt (a to i pak do listu). Pak vše poběží a ani netřeba řešit záseky při spuštění.
Taky rozdělení disku je jiné. Ubuntu má 4GB na / a další 2GB je pro uživatele a na swap.
V instalátoru je taky jedna chyba - nejdou s CZ klávesnicí psát některá písmena. Tohle se řeší pomocí sekvence Alt-trojmístné číslo

Petr Plšek, 182 00 Praha, me@kalanys.com